Strateški cilj Atlantskog vijeća Hrvatske je biti predvodnik među hrvatskim udrugama ovoga profila u procesima internacionalizacije, te biti prepoznatljiva udruga u europskim razmjerima u područjima vezanima uz međunarodnu sigurnost i međunarodne odnose. Stoga će, Atlantsko vijeće Hrvatske, kroz daljnji razvoj međunarodne suradnje, nastaviti s istraživačkim projektima, koji će se realizirati u vidu konferencija, edukacijskih projekata, međunarodnih škola i ostalih prikladnih vidova suradnje s udrugama sličnih usmjerenja i vrijednosti, državnih institucija i međunarodnim organizacijama.
Aktivnosti na međunarodnim konferencijama
Predstavnici Atlantskog vijeća Hrvatske aktivni su u promicanju euroatlantskih vrijednosti, promicanju potrebe za međunarodnom sigurnošću u regiji kao i aktivne uloge Europske unije, te posebice NATO-a u održavanju međunarodnog mira i sigurnosti. Kroz nacionalnu i međunarodnu suradnju te sudjelovanje na domaćim i međunarodnim konferencijama, Atlantsko vijeće Hrvatske radi na okupljanju stručnjaka koji svojim znanstvenim djelovanjem djeluju u području razmatranja sigurnosne arhitekture. Atlantsko vijeće Hrvatske redovito surađuje s udrugama u zemlji i inozemstvu u organizaciji i sudjelovanju na međunarodnim znanstvenim konferencijama, čija je tematika vezana uz što učinkovitije održavanje međunarodnog mira i sigurnosti.
Mladi i volonterstvo
Atlantsko vijeće Hrvatske posebno podupire organizirani rad djelovanja mladih u okviru udruge, koji se u rad udruge uključuju kroz djelovanje posebnog odbora udruge pod nazivom: Youth Atlantic Treaty Association Croatia. Mladi djeluju po uzoru na udruge – atlantska vijeća u svijetu, članica Atlantic Treaty Association. U okviru djelovanja YATA Hrvatska, Atlantsko vijeće Hrvatske svake godine bilježi vrlo visoku aktivnost mladih volonterki i volontera, koji kroz svoje djelovanje u aktivnostima Atlantskog vijeća Hrvatske stječu vrijedno iskustvo, koje nisu dobili tijekom svojeg visokoškolskog obrazovanja. Atlantsko vijeće Hrvatske će nastaviti s uključivanjem mladih ljudi u svoje aktivnosti. Jako je bitno istaknuti volonterski angažman kako stručnjaka znanstvenika, koji svoje znanje i iskustvo ulažu u djelovanje Atlantskog vijeća Hrvatske u cilju promocije aktivnosti i djelovanja udruge u zemlji i inozemstvu, tako i mladih profesionalaca s usmjerenošću ka međunarodnoj sigurnosti. Tijekom gostovanja na konferencijama kao i tijekom konferencija koje je AVH organiziralo u 2019. godini, u Evidenciji volontera i volonterskih sati zabilježeno je ukupno 1075 volonterskih sati i djelovanje 12 ubilježenih mladih volontera.
Izdavačka aktivnost
Atlantsko vijeće Hrvatske izdavač je Zbornika koji je bio vezan uz Međunarodnu ljetnu školu na Šipanu. S obzirom na okolnosti, Atlantsko vijeće Hrvatske je, s opravdanjem privremeno zaustavilo izdavanje Zbornika – Yearbook Šipan, za koji je u planu da ponovno počne s izlaženjem.
Atlantsko vijeće Hrvatske kontinuirano radi na obuhvaćanju zaključaka s međunarodnih konferencija u vidu policy paper-a, kojima naglašava prioritete vezane uz međunarodne odnose i međunarodnu sigurnost.
Stručnjaci Atlantskog vijeća Hrvatske kontinuirano objavljuju svoja istraživanja i znanstvene radove u mnogim domaćim i međunarodnim izdanjima zbornika iz područja međunarodnih odnosa.
Kada će uvjeti dopustiti, Atlantsko vijeće Hrvatske će nastaviti s tradicijom održavanja međunarodne ljetne škole koja će se u čast osnivaču AVH prof. dr. sc. Radovanu Vukadinoviću ubuduće zvati: Međunarodna ljetna škola “Radovan Vukadinović”. Posljednja je međunarodna ljetna škola na Šipanu održana 2018. godine, 17.-ta po redu, pod nazivom: “The role of NATO in the process of stabilization of Western Balkan countries“, na kojoj je bilo 20 govornika iz cijeloga svijeta i 25 polaznika koji su sudjelovali u diskusijama tijekom petodnevne Škole.
NATO Akademija u Hrvatskoj
Jedan je od planova započeti s organizacijom međunarodne NATO Akademije u Hrvatskoj. Akademija je trebala biti održana u lipnju 2020. godine na otoku Visu u Hrvatskoj, međutim zbog globalne pandemije se odgađa do daljnjega. Ovaj opsežan edukacijski projekt ima cilj pružanja znanja mladim ljudima o međunarodnoj sigurnosti, sigurnosnoj agendi Europe i transatlantskoj poveznici te ulozi NATO Saveza. Sigurnosne studije, kao podgrupa međunarodnih odnosa, inkorporirat će znanje iz područja povijesti, geopolitike i odnosa između velikih sila, s velikim fokusom na regionalnu sigurnost. Sigurnosne ugroze tradicionalnog oblika su najviše povezane s granicama, stoga se prijetnje koje proizlaze iz takvih uzroka najčešće pojavljuju među zemljama određenih regija, a poznato je kako sigurnost jednog aktera ovisi o sigurnosti ostalih aktera koji su povezani određenim nazivnikom. Takva međuovisnost unutar regije, ali ne među regijama, upravo definira svaku regiju i čini razmatranje regionalne sigurnosti bitnim aspektom međunarodne sigurnosti. Kroz projekt NATO Akademije, Atlantsko vijeće Hrvatske će ostvariti suradnju s NATO-om (NATO PDD), Ministarstvom vanjskih i europskih poslova RH te Ministarstvom obrane RH.
Međunarodne škole i konferencije
Atlantsko vijeće Hrvatske će nastaviti s organizacijom međunarodnih škola, kao što je najavljeno, i to posebice međunarodne škole u Velikoj, kroz sponzorstvo NATO PDD. Također je u planu održavanje konferencija s domaćim ili međunarodnim predznakom tijekom godine, a koje će biti usmjerene ka razmjeni znanja, širenju informacija o ulozi EU i NATO-a u međunarodnim odnosima i međunarodnoj sigurnosti.
U ovom kontekstu, Atlantsko vijeće Hrvatske će nastaviti suradnju s Gradom Zagrebom i ostalim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, posebice Zagrebačkom županijom, te predlagati projekte edukacijske prirode, koji će biti od velikog značaja za širu zajednicu, a posebice populaciju mladih. Također će se raditi na izradi projekata za koje će se tražiti podrška Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.
U okviru ovoga djelovanja, Atlantsko vijeće Hrvatske kontinuirano surađuje s udrugama u zemlji, posebno s Hrvatskom udrugom za međunarodne studije (HUMS), ministarstvima Vlade RH te jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, kako bi nastavilo što učinkovitije i kvalitetnije raditi na organizaciji konferencija, edukacija i sl.